Polskie kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała są bogate w składniki odżywcze pochodzenia roślinnego, do tego mają atrakcyjną cenę, dlatego z chęcią kupują je kobiety z całej Europy!
Ból i leki przeciwbólowe
Ból – strażnik naszego zdrowia
Ból towarzyszy nam przez całe życie, od chwili narodzin, aż do ostatniego dnia. Choć samo to słowo budzi negatywne skojarzenia, ból pełni ważną funkcję ochronną. Jest sygnałem ostrzegawczym – sposobem, w jaki nasze ciało informuje nas, że coś jest nie tak.
Wyobraź sobie świat bez bólu. Jak nauczyć dziecko unikać gorącego piekarnika, skoro oparzenie nie powoduje żadnego dyskomfortu? Jak zrozumieć powagę upadku, gdy stłuczone kolano nie boli? Na świecie zdarzają się rządko przypadki ludzi, którzy nie odczuwają bólu z powodu rzadkiej mutacji genetycznej. Niestety, ci ludzie często doznają poważnych urazów, ponieważ ich ciała nie wysyłają sygnałów ostrzegawczych.
Kiedy sięgamy po tabletkę przeciwbólową, tak naprawdę zagłuszamy komunikat, jaki wysyła nasze ciało. Przykładowo, ból głowy może sygnalizować stres, odwodnienie lub brak snu. Leki przynoszą ulgę, ale czy zastanawiamy się nad przyczyną problemu?
Jak opisać ból?
Opisanie bólu to nie lada wyzwanie, ponieważ jest on doznaniem subiektywnym. Każdy z nas odczuwa go inaczej, a wpływ na to mają:
-
wiek,
-
płeć,
-
osobisty próg bólu,
-
wychowanie i otaczająca kultura.
Międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu definiuje ból jako „przykre wrażenie zmysłowe i emocjonalne, powstałe pod wpływem bodźców uszkadzających tkanki lub zagrażających ich uszkodzeniem”.
Nie wszystkie rodzaje bólu są sobie równe. Ból nowotworowy, na przykład, wykracza poza fizyczne doznania, wpływając na wszystkie aspekty życia chorego – od emocji po relacje społeczne.
Leki przeciwbólowe – od apteczki po szpital
Drabina analgetyczna WHOAby skutecznie leczyć ból, potrzebna jest odpowiednia strategia. Świętna wskazówka pochodzi od Świątowej Organizacji Zdrowia (WHO), która opracowała tzw. drabinę analgetyczną. Opisuje ona trzy poziomy mocy leków przeciwbólowych:
-
Pierwszy stopień – leki dostępne bez recepty:
-
paracetamol,
-
niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna, ibuprofen).
Stosuje się je przy bólach łagodnych lub umiarkowanych.
-
-
Drugi stopień – leki opioidowe o umiarkowanej sile, wydawane na receptę, np. kodeina, tramadol.
-
Trzeci stopień – najsilniejsze opioidy, takie jak morfina, stosowane głównie w leczeniu bólu nowotworowego.